ARA
  • Televizyonlar, LED Aydınlatma Ürünleri, Uydu Sistemleri, Hediyelik, Ses ve Görüntü SistemleriTelefonlar,
  • Buzdolabı ve Derin Dondurucular, Çamaşır ve Kurutma Makineleri, Bulaşık Makineleri, PişiricilerSu Pınarları, Şarap Soğutucular,
  • Ankastre Bulaşık Makineleri, Ankastre Fırınlar, Ankastre OcaklarAnkastre Davlumbazlar, Ankastre Mikrodalga Fırınlar,
  • Kahvaltı Hazırlama, Yiyecek Hazırlama, Ütü Grubu, Elektrikli SüpürgeKişisel Bakım,
  • Klimalar, Isıtıcı ve Termosifon, Vantilatörler
  • Tablet PCDiğer Bilişim Ürünleri, Dizüstü Bilgisayarlar, Masaüstü Bilgisayarlar,

Image description

Haberler

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Sn. Turan Erdoğan’ın Milliyet gazetesine verdiği röportaj

08.05.2014
Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Sn. Turan Erdoğan, Milliyet gazetesine vermiş olduğu röportajda grubun yurtiçi satışlarından bahsetti. Detaylar için tıklayınız.

SÖYLEŞİ-Vestel 9 aylık sonuçlara göre iç pazarda %30'a yakın büyüdü, Eylül sonrasına yüklü ihracat siparişi aldı

26.09.2013
İSTANBUL, 26 Eylül (Reuters) - Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya'yı bünyesinde bulunduran Vestel Şirketler Topluluğu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, ilk dokuz ayda iç pazarda yüzde 30'a yakın büyüme gerçekleştirdiklerini; Avrupa'dan Eylül-Ekim-Kasım siparişlerinin çok yüksek gelmesiyle birlikte ihracatın da toparlanma yoluna girdiğini söyledi.

Led Aydınlatma Fuarı'nın açılışında Reuters ile yaptığı söyleşide Erdoğan, "İç pazarda büyüme devam ediyor. 9 aylıkta yüzde 30'a yakın büyüme gerçekleştirdik" dedi ve ekledi: "Ancak en büyük pazarımız Avrupa'da ciddi durgunluk vardı. İspanya, İtalya, Yunanistan, Fransa, Almanya pazarları negatif etkilendi. Ancak Eylül-Ekim-Kasım siparişlerimiz çok yüksek geldi. Avrupa'da stokların bittiği belirtiliyor. Bunun da etkisiyle Avrupa'dan ciddi sipariş aldık. Beklediğimiz dengeye ulaşacağız. İhracatı geçen yılki seviyelerde tutmaya çalışıyoruz."

Vestel, daha önce yaptığı açıklamada 2012 yılında 2.9 milyar dolar olan ihracatını bu yıl 3.1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini belirtmişti.

İhracatta bu yıl euro/dolar paritesinden de olumsuz etkilendiklerini söyleyen Erdoğan, "Euro/dolar geçen yıl 1.40 seviyelerindeydi. Bu yıl 1.25-1.30'lara geldi. Böyle olunca ihracatımıza negatif etki ediyor" dedi.

Akıllı telefonda seri üretime Ocak ayında başlamayı planladıklarını belirten Erdoğan, buna yönelik yurtiçi ve yurtdışındaki operatörlerle görüşmelerin sürdüğünü söyledi. .

Erdoğan, "Hem yurtiçi hem de yurtdışına satış yapacağız. Milyon adetlerde üretim gerçekleştireceğiz. Pazarın önemli oyuncularından biri olacağız" dedi.

LED AYDINLATMA BÜYÜME ALANLARIMIZDAN BİRİ OLACAK.

Vestel'in önümüzdeki dönem için belirlediği büyüme alanlarından birinin Led aydınlatma olduğunu belirten Erdoğan, özellikle kamusal alanlarda led aydınlatmanın zorunlu hale getirilmesiyle birlikte bu alanda çok büyük bir potansiyelin hayata geçeceğini söyledi. .

Erdoğan, "Türkiye'de 17 milyon civarında sokak aydınlatma lambası bulunuyor. Bu standart aydınlatmaların led lambalarla değiştirilmesi için belediyeler ve OSB'lerle görüşmeler var" dedi ve ekledi: "Led aydınlatmanın kamusal alanlar ve büyük projelerde zorunlu hale gelmesini bekliyoruz. Ankara'da bunun pilot denemeleri başladı. 2015 yılına kadar sokak aydınlatmalarında led aydınlatmanın zorunlu hale geleceğine inanıyoruz."

Enerji Bakanlığı'nın konuyu cari açığın azaltılması kapsamında değerlendirdiğini söyleyen Erdoğan, sokaklarda led aydınlatmaya geçilmesiyle en az yüzde 40 enerji sağlanacağını, bunun da yıllık 500 milyon lira tasarrufa tekabül ettiğini söyledi.

Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre, sokak lambaları hariç 1 milyar dolarlık büyüklüğe sahip Türkiye aydınlatma pazarında mevcut durumda led aydınlatmanın payı yüzde 10 seviyesinde bulunuyor. Vestel'in led aydınlatma pazarından aldığı pay ise yüzde 20 seviyesinde.

Geçen yıl başında üretime başladıkları led aydınlatma alanında ihracata yönelik de planlama yaptıklarını söyleyen Erdoğan, "İngiltere, Almanya ve Fransa'ya direkt mal ihracatı yaptık. Lübnan ve Katar'a da proje bazlı ihracatımız oldu" diye konuştu.

Yeni teknolojiler konusunda yurtdışı fırsatlarını da incelediklerini belirten Erdoğan, "Akıllı telefon ve led aydınlatma gibi yeni teknolojilerde özellikle Uzakdoğulu firmalara yönelik işbirliği ve satın alma fırsatlarına bakıyoruz" dedi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet Nazif Zorlu’nun Bloomberg Business Week dergisine verdiği röportaj

10.06.2013
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Nazif Zorlu, Bloomberg Business Week dergisine vermiş olduğu röportajda grupla ilgili planlarından bahsetti. Detaylar için tıklayın

LED Aydınlatma Klasik Aydınlatmaya Göre Yüzde 80 Tasarruflu

18.04.2013

İSTANBUL (A.A) Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, LED aydınlatmanın klasik aydınlatmaya göre yüzde 80, tasarruflu florasan lambalara göre de yüzde 50 tasarruf sağladığını söyledi. İstanbul Light Fuarı kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Erdoğan, LED aydınlatmadaki yeni yatırımlarını, Avrupa-ya başlattıkları ihracatı ve sektördeki hedeflerini anlattı.

Yüksek enerji verimliliği sağlayan, çevre dostu LED aydınlatma çözümlerinin Türkiye-deki öncüsü olmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, "Vestel olarak LED aydınlatma işine 2 yıldır yatırım yapıyoruz. Genellikle LED aydınlatma işi Türkiye'de ithal olarak yapılıyor. Fakat gerekli yatırımlarımızı yaptık, LED aydınlatma ile ilgili Ar-Ge merkezimizi kurduk ve 60 kişilik bir kadro oluşturduk. Üretimlerimize başladık ve Türkiye'de LED aydınlatma konusunda bence lider bir durumdayız" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin enerji faturası çok yüksek bir ülke olduğunu belirterek, enerji tüketiminde çok önemli bir yere sahip olan aydınlatma enerji giderlerini azaltmanın en ciddi yolunun bir an önce LED aydınlatmaya gitmek olduğunu söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti: "Bugün LED aydınlatma, ampul dediğimiz klasik aydınlatmaya göre yüzde 80, tasarruflu florasan lambalara göre ise yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Siz mevcut işyerinizdeki, evinizdeki, fabrikanızdaki aydınlatmanızı LED aydınlatma ile değiştirirseniz 12 saatlik bir kullanımı hesaplayarak yaptığımızda 1,5 sene gibi bir sürede bu yatırımınızı amorti edebiliyorsunuz. Yeni binada sıfırdan LED aydınlatma kullanılırsa 8 ayda yatırımınızı amorti edebiliyorsunuz. Bazı ülkelerde de LED aydınlatmaya geçilebilmesi için yüksek oranda sübvansiyon sağlanıyor. Türkiye'de Enerji Bakanlığı tarafından da bu tür çalışmaların yapılıyor olması lazım." -"Şimdilik Avrupa'ya ihracat yaptık. İhracatta çok hızlı bir şekilde büyüyeceğiz" LED yatırımının ilk yatırım maliyetinin biraz pahalı gibi görüldüğü ifade eden Erdoğan, "Bu yanlış inanışın yıkılması lazım, çünkü bugün kendini 8 ayda 1-1,5 senede amorti eden hiçbir yatırım yok. O yüzden bunun biraz daha hükümet politikalarında da yer alacağını inanıyoruz. Hem teknolojiye yatırım hem de ciddi bir tasarruf sağlıyor" dedi.

Vestel'in herşeyi en baştan dünya ölçeğinde düşündüğünü de söyleyen Erdoğan, LED aydınlatma ürünlerini Türkiye'de satmaya başladıklarını, bir çok kuruluşun LED aydınlatmalarını proje bazında yaptıklarını ayrıca ihracat da yaptıklarını söyledi. Erdoğan, "Şimdilik Avrupa'ya ihracat yaptık. İhracatta çok hızlı bir şekilde büyüyeceğiz. Çünkü arkasına koyduğumuz mühendislik ve üretim bizim Vestel'in genel gücünün bir parçası olacak. Bu sene için ciro hedefimiz 25 milyon dolar. Bunu üç senede 50 milyon dolara çıkartmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 1 milyar dolarlık aydınlatma pazarının yüzde 10 dolayında bir kısmının LED pazarından oluştuğunu açıklayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Bizim hedefimiz LED aydınlatma pazarının büyümesi. Ayrıca Türkiye LED aydınlatmada ithalatçı ülke konumunda. Biz bunu tersine çevirmek istiyoruz. İthalatta gerekli standartlar ve düzenlemeler yapılamadığı için kalitesiz ve standartlara uymayan LED ürünleri de giriyor. Bunlar aslında LED aydınlatma ile ilgili de maalesef negatif yorumlara da sebep oluyor. Bu doğrultuda Manisa Vestel City de kendi aydınlatma laboratuvarlarımızı kurduk ve İTÜ Enerji Enstitüsü'nde de aydınlatma laboratuvarına destek olduk ve burada dünyaca geçerli standartların tespiti ve ithal edilen malzemelerin bu kriterlere uygun olup olmadıklarını test ediyoruz." diye konuştu.

Erdoğan, son olarak Vestel'in, Avrupa-nın en büyük aydınlatma sektörü derneği Lighting Industry Association'a (LIA) üye olan "ilk ve tek" Türk şirketi olduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: Ziya Altunbaş Yayıncı: Ali Bayaslan

Tıklayın, İzleyin; http://servis.medyatakip.com/tvbrowser/oynatici_mto.php?param=6Naav1GrrRrhb7ETK6Aj2kzp8ygk7dIXjcrOWqostNRjGqW106hKsw..&st=2

1. İstanbul Tasarım Bienali

22.11.2012

Vestel'in katkılarıyla bienali tüm ayrıntılarıyla keşfedin! İKSV İstanbul Tasarım Bienali eş sponsorlarından Vestel'in katkılarıyla, Müsibet ve Adhokrasi bienal sergilerini ücretsiz olarak rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Rehberli turlar için gişeden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.