ARA
  • Televizyonlar, LED Aydınlatma ÜrünleriUydu Sistemleri, Hediyelik, Telefonlar, Ses ve Görüntü Sistemleri,
  • Buzdolabı ve Derin Dondurucular, Çamaşır ve Kurutmalı Çamaşır MakineleriBulaşık Makineleri, Pişiriciler, Su Pınarları, Şarap Soğutucular,
  • Kahvaltı Hazırlama, Yiyecek Hazırlama, Ütü Grubu, Kişisel Bakım, Elektrikli Süpürge
  • Ankastre Bulaşık Makineleri, Ankastre Fırınlar, Ankastre OcaklarAnkastre Davlumbazlar, Ankastre Mikrodalga Fırınlar,
  • Klimalar, Isıtıcı ve Termosifon
  • Hp Dizüstü BilgisayarlarDiğer Bilişim Ürünleri, Dizüstü Bilgisayarlar,
  • Tabletler, Akıllı Telefonlar, Aksesuarlar

Image description

Haberler

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ İcra Kurulu Başkanı Sn. Turan Erdoğan’ın Reuters Haber Ajansı’na verdiği röportaj

17.11.2015

Vestel Elektronik yeni ürettiği akıllı telefon satışının 2016 sonuna kadar 1.5 mln adete yükselmesini hedefliyor

İSTANBUL, 17 Kasım (Reuters) - Ürettiği akıllı cep telefonunun yeni modelini piyasaya süren Vestel Elektronik VESTL.IS, yaklaşık 15 milyon adet olan Türkiye akıllı telefon pazarında bu yıl 500,000 adet olan satışlarının 2016 sonunda 1.5 milyon adete ulaşmasını hedefliyor.

Şirketin otomotiv sektörüne dönük elektrikli motor ve pil üretimi için fizibilite çalışmaları ise devam ediyor.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, yeni cep telefonu Venus V3'ün lansman toplantısında, şirketin yıl başından bu yana yarım milyon adet olan satışlarının, 2016 sonunda toplam 1.5 milyon adete yükselmesini beklediğini ifade ederek, "Bu yıl başından 2017 sonuna kadar Türkiye'de toplam 3 milyon adet, ihracatta ise 1 milyon adet satış hedefimiz var" dedi.

Türkiye'de yılda yaklaşık 15 milyon adet cep telefonu satıldığını ifade eden Erdoğan, satış hedeflerinin mali değeri hakkında ise bilgi vermedi.

Vestel Ocak ayında bu yıl 1 milyon adet yurtiçi telefon satışı hedeflediğini açıklamıştı.

OTOMOTİVDE ELEKTRİK MOTORU VE PİL FİZİBİLTESİ SÜRÜYOR

Erdoğan, Vestel'in otomotiv sektöründe elektrik motoru ve pil üretimine yöneldiğini belirterek, "Şu anda kesinleşmiş hiçbir şey yok. Bu iki konuda fizibilite çalışması yapıyor, nereden girebiliriz diye bakıyoruz" dedi.

Vestel'in ar-ge alanında yazılıma yönelerek 1,200 olan ar-ge uzmanı sayısını 2,000'e çıkarmak istediğini belirten Erdoğan, donanım ve yazılımın birlikte çalıştığı yeni nesil alanları keşfetmek istediklerini ifade etti.

Erdoğan, "Akıllı telefondan çıkan dijital teknolojilerin bizi götürdüğü yerler var. Akıllı ev, akıllı otomotiv, kişisel sağlık gibi. Bunlar fizibilite üzerinde çalıştığımız gelecekteki faaliyet alanlarından" dedi.

Vestel En Geç Yıl Sonunda Akıllı Telefon Üretimine Başlayacak

20.03.2013

Vestel 2013'te toplam ciroda en az %10 büyümeyi, akıllı telefonu yılsonuna kadar üretmeyi planlıyor

VESBE.IS bünyesinde bulunduran Vestel Şirketler Grubu'nun İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, 2013 yılında piyasaya sunulacak yeni ürünler ve mevcut ürünlerde agresif büyümenin etkisiyle iç satışlarda yüzde 30, toplam ciroda ise en az yüzde 10 büyüme beklediklerini; ayrıca yıl sonuna kadar akıllı telefon üretimine de başlayacaklarını söyledi.

Vestel'in Manisa'daki üretim kompleksi Vestel City'nin National Geographic Channel'da yayınlanacak belgeseline ilişkin düzenlenen toplantı sonrasında şirketin hedefleri ile ilgili bilgi veren Erdoğan, "Türkiye'deki satışlar anlamında 2013'te yüzde 30 büyümeyi hedefliyoruz. Toplam satışlarda ise minimum yüzde 10 büyüme bekliyoruz" dedi.

Vestel, 2012 yılında 2.9 milyar dolar olan ihracatının bu yıl 3.1 milyar dolara yükselmesini beklediğini daha önce açıklamıştı.

İç pazarda yurtdışına göre çok daha hızlı bir büyüme beklediklerini söyleyen Erdoğan, "Küçük ev eşyaları gibi daha önce çok aktif olmadığımız alanlarda bu yıl ciddi büyüme öngörüyoruz. Hem kahverengi, hem beyaz eşyada mevut ürünlerdeki agresif büyüme hedefimizin yanı sıra, yeni ürünler de güçlü büyümede etkili olacak" diye konuştu.

Erdoğan, beyaz eşya sektörü için ise bu yıl minimum yüzde 5-6 büyüme beklediklerini, hammadde maliyetlerinin oturmasıyla birlikte marjlarda da bir miktar iyileşme öngördüklerini söyledi.

Yurtdışında ise değişik coğrafyaları zorlamaya başlayacaklarını vurgulayan Erdoğan, uygun bir fırsat çıkması halinde ise satın alma yapabileceklerini kaydetti.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Vestel 500'ün üzerinde markaya üretim, 140 ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor.

AKILLI TELEFONDA YILSONUNA KADAR ÜRETİM BAŞLAYACAK

Vestel'in 2013 yılında 100 milyon euro yatırım planladığını ifade eden Erdoğan, yıl sonuna kadar akıllı telefon ürününü de piyasaya sunacaklarını söyledi.

Erdoğan, "Akıllı telefon yoğun olarak çalıştığımız bir proje. Birkaç ay içinde ilk örnekleri tanıtıp en geç yıl sonunda üretime başlayacağız" dedi.

Erdoğan, söz konusu proje ile ilgili olarak cep telefonu operatörleri ile görüşme halinde olduklarını ve işbirliğine gideceklerini belirtti.

Akıllı tahtada edindiği Ar-ge deneyiminin katkısıyla Vestel'in akıllı telefonda Türkiye'de yerli tasarım ve üretime başlayacak ilk firma olacağını belirten Erdoğan, Ar-ge, üretim ekipmanı ve lisans yatırımlarını sürdürdüklerini kaydetti.

Toplantıda yaptığı konuşmada ise, 2013 sonuna kadar LCD TV'de 10 milyon adet üretim gerçekleştirmeyi ve bunun 9 milyonunu ihraç etmeyi planladıklarını söyleyen Erdoğan, "Elektronikte LCD/LED TV'nin en önemli parçası olarak anılan LCD/LED modül üretimi için yeni hatlarımızı devreye alıyoruz. Süper ince kenarlı TV'lerin üretimine yönelik yatırımlarımız da devam ediyor" dedi.

Erdoğan, bir soru üzerine ise, şu anda gündemlerinde tahvil veya benzeri herhangi bir ihraç bulunmadığını söyledi.

Kaynak: Reuters

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Sn. Turan Erdoğan'ın Akşam gazetesine verdiği röportaj

02.02.2015
Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Sn. Turan Erdoğan'ın Akşam gazetesine verdiği röportaja ulaşmak için tıklayın.

Bebek Şenliği

08.06.2012
Bebek Şenlikleri bugün başladı. Şenlik alanındaki “Vestel For You” standlarında check-in yapanları sürprizler bekliyor!