Vestel Aslı Filinta Retro İsbirliği
Vestel Retro Kettle Mavi Çini

Vestel için “Kültürel Miras”ın gelecek nesillere aktarılması önemli bir değere sahip. Bugün herkesin kendisini daha özel hissetme ve hayatına farklı dokunuşlarla renk katma ihtiyacı doğrultusunda “Tasarım” konusu da her zamankinden daha önemli bir noktaya geldi.

Tasarımı geçmişten bugüne teknoloji ve yenilik ile harmanlayan, herkesin beğenisi toplayan Retro serisine farklı bir dokunuş getiren “Vestel ve Aslı Filinta iş birliğinde Retro Serisi” projesi de bu amaçla doğdu. Projede, bu topraklarda doğan, kültürüne ve insanına bağlı, dünya çapında kendini ispatlamış bir teknoloji devi olarak tasarım yolculuğuna çıkmayı hayal eden Vestel ve ilhâmını bu topraklardan alan, tasarım ve sürdürülebilirlik alanında tüm dünyada ülkemizi başarı ile temsil eden, köklerini geleceğe taşımayı kendisine misyon edinmiş Aslı Filinta buluştu. Teknoloji, tasarım, kadın ve kolektif çalışma bilincinin bir arada olduğu bu projede, hiç durmadan üretim yapan bir mega fabrikada zaman durdu. Alanında uzman kadın sanatçılar, tek tek beyaz eşyalara günler ve saatler boyunca motifleri uyguladılar.

Vestel’in bu projeyle en önemli hedeflerinden biri, her biri tek başına bir sanat eseri olan ürünler ile sahip olduğumuz değerlerin geleceğe taşınmasına katkı sağlamak, aynı zamanda sürdürülebilirlik kavramını sadece çevresel adımlarla değil, toplumsal gelişim odağında ve değerlerin devamlılığı çerçevesinde de ele almak.

Vestel Retro Bulaşık Makinesi 5001 Bej Sema

Aslı Filinta’nın imzasını taşıyan yeni seri Vestel beyaz eşyaların her biri tek tek elle boyandı.
Beyaz eşyaların üretiminde, Geleneksel Türk Sanatları mezunu kadın sanatçılar görev aldı.

SANATÇILAR HAKKINDA

 • Ceyda Candaş

  Ceyda CANDAŞ

  Proje Sanat Danışmanı
  Line

  Yüksek öğrenimini Geleneksel Türk El Sanatları üzerine; Trakya Üni. ve Dokuz Eylül Üni. Gsf. de tamamlamıştır. Yüksek lisansta tez aşamasındadır. İTHİB 3.Halı tasarım yarışmasında 4., UİB 2.Türkiye Ev Tekstili yarışmasında profesyonel banyo kategorisinde 2., İTHİB 1.Ev tekstil yarışmasında perde kategorisinde 1.olmuştur. Ev tekstil sektörü için koleksiyonlar hazırlamış, önemli yurtdışı fuarlarına katılmış ve sanat danışmanlığı yapmıştır. Mumlu batik tekniğini kullanarak aydınlatma tablolar ve ünik çantalar üretmektedir. “Silüet Atölye”’yi kurmuş, atölye hizmeti olarak sanat ağında, danışmanlık, projelendirme ve tasarım hizmeti vermektedir.

 • Hüsna Altun

  Hüsna Çakır ALTUN

  Tezhip ve Minyatür Sanatçısı
  line

  Lisans, yüksek lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Tezhip Anasanat Dalı’nda tamamladı. 2019 İKSV Alt Kat, Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya, BKJ, BAG öncülüğünde Birlikte Öğrenmek Atölyesi, 2021 Greenpeace 50. Yıl Dönümü 12 ülke 12 sanatçı projesinde Seferihisar-Ulamış’ta "UMUT" temalı mural projesiyle Türkiye’yi temsil etti.

 • Buse Babacan

  Buse BABACAN

  İllüstrasyon Sanatçısı
  line

  1998'de Aydın'da doğdu. Lise yıllarında resim eğitimi aldı. Uşak Üniversitesi ile Akdeniz Üniversitesi'nde Geleneksel Türk Sanatları üzerine eğitimini tamamladı. Mezuniyetinin ardından özgün sanat anlayışıyla birçok sergide yer aldı, restorasyon projelerinde çalıştı ve dersler verdi. 2022'de Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimine başladı.Şu anda İzmir'de bağımsız olarak illüstrasyon sanatı üretimine devam etmektedir.

 • Dila Sökmen

  Dila SÖKMEN

  Sanatçı ve Tasarımcı
  line

  Lisans ve yüksek lisans eğitimini Dokuz Eylül Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Anasanat Dalında tamamlamış, Doktora / Sanatta Yeterliğini Yıldız Teknik Üni. Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat ve Tasarım Anasanat Dalında devam etmektedir. Sektörde bilinen pek çok tekstil firmasına desen tasarımı yapmakla birlikte kendine özgü karışık tekniğiyle sanat üretimine devam etmektedir.

 • Aysel Güneş

  Aysel GÜNEŞ

  Çini Seramik Tasarımcısı
  line

  1989 Bulgaristan doğumlu. Lisans, Yüksek Lisans; Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları - Çini dalında tamamladı. 2015’ - 2017’ iki önemli çini restorasyonu projesinde yer aldı, 2019/2020 yıllarında Süleyman Demirel Üniversitesi G.S.F. ’de Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Çini-kolaj çalışmaları ile birçok sergide yer alırken, üretimlerine devam etmekte, dersler vermektedir.

 • Selin Erdem

  Selin ERDEM

  Tezhip ve Minyatür Sanatçısı
  line

  1988 yılında İzmir’de doğdu. Lisans, yüksek lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları-Tezhip Anasanat Dalında tamamladı. Şuan Anadolu Üniversitesi Felsefe bölümünde eğitimine devam etmektedir.Resmi kurumlarda çalışmış, duvar resmi üzerine projelerde yer almıştır. Çeşitli karma sergilere katılan sanatçı 2019 yılında açtığı atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Vestel Retro serisi Aslı Filinta ile birlikte sanat eserine dönüşüyor. Yolculuk Hikayesi

Anadolu kültür ve sanatını teknolojiyle buluşturduğumuz, kadın el emeğiyle harmanladığımız Vestel x Aslı Filinta Retro serimizin bu keyifli yolculuğunu, projenin kahramanlarından dinliyoruz.

Vestel Retro Buzdolabı NFK37201 Bej Çini
Vestel Retro Bulaşık Makinesi 5001 Bej Sema
Vestel Retro Buzdolabı NFK37201 Siyah Saz
Vestel Retro Kettle Mavi Çini
Vestel Retro Buzdolabı NFK37201 Beyaz Saz
Tüm Ürünleri Gör
Vestel x Aslı Filinta İletişim Faaliyetleri Hakkında Bilgilendirme

İletişim materyallerinde yer alan ürün görselleri temsilidir. Vestel x Aslı Filinta Retro Serisinde yer alan Beyaz Eşya ürünleri elle boyanmaktadır. Küçük ev aletleri Su Transferi ile kaplanmaktadır. Küçük ev aletlerinin bir kısmı ileri tarihlerde stoklaşacaktır.