Hackathon

Vestel “Erişilebilirlik Projesi” ile engelleri kaldırıyor

Vestel, herkesin teknolojiye ulaşma ve kullanma hakkı olduğundan yola çıkarak Engelsiz bir Vestel için kolları sıvadı. Vestel’in tamamında bir kültür haline getirilmesi hedeflenen “Erişilebilirlik Projesi” ürünlerden fabrikaya, web sitesinden müşteri hizmetlerine kadar 360 derece bir proje olarak yürütülecek ve üretilen cihazların, Vestel’in fabrika dahil tüm çalışma ortamlarının ve iletişim kanallarının engelliler tarafından rahatlıkla kullanılmasını sağlayacak. Erişilebilirlik Projesi kapsamında Young Guru Academy (YGA) ile birlikte 7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Engelsiz Hackhaton’u düzenleyen Vestel, yarışma kapsamında hazırlanan ve engellilerin günlük ihtiyaçlarına cevap veren projeleri Vestel City’de üretmeye de hazırlanıyor. İlgili dernek, sivil toplum örgütleri ve eğitmenlerden danışmanlık aldıklarını belirten Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Türkiye’nin en önemli teknoloji markalarından biri olarak amacımız, herkese ürünlerimizi kullanabilme konusunda eşit şans sağlamak” diye konuştu.

Türkiye’nin teknoloji devi Vestel, ürettiği cihazları, fabrikaları, mağazaları, internet sitesi ve müşteri hizmetlerini kapsayan “Erişilebilirlik Projesi” ile toplumun her kesiminin hayatını kolaylaştıracak büyük bir dönüşüme imza atıyor. Proje kapsamında yapılacak çalışmalarla; TV’ler ve beyaz eşyalar cep telefonu ve tabletle sesli olarak yönetilebilecek, beyaz eşyaların kontrol paneline Braille alfabesi ile uygulama yapılacak, akıllı cep telefonu Venus “erişilebilirlik modu” sayesinde engelliler tarafından da rahatlıkla kullanılabilecek, kullanım kılavuzları sesli hale getirilecek, küçük ev aletleri sesli yönlendirme ile kullanılabilecek, internet sitesi tüm sayfalarıyla erişilebilir olacak, tanıtım videoları sesli şekilde tasvir edilecek, işitme engellilere yönelik görüntülü çağrı merkezi oluşturulacak.

Son dönemde erişebilirlik konusunda Ar-Ge yatırımlarına hız veren Vestel, bu projeyle, engellilerin hayatını kolaylaştıracak, ürettiği cihazların ve iletişim kanallarının rahatlıkla kullanılmasını sağlayacak. İlgili dernek, sivil toplum örgütleri ve eğitmenlerin de aralarında bulunduğu konunun tüm paydaşlarının da katkısıyla uzun soluklu “Erişilebilirlik Projesi”ni hayata geçiren Vestel, projenin gerçek ve sürdürülebilir fayda yaratması için engelli ve ileri yaş tüketicilere uygun, erişilebilir ürün/hizmetlerin yanı sıra, doğru iletişim dili geliştirilmesi ve müşteri yolculuğunun baştan sona, 360 derece değerlendirilmesi ve planlanmasını sağlayacak.

“Herkesin teknolojiye ulaşma ve kullanma hakkı var”

“Erişilebilirlik Projesi” kapsamında tüm birimler tarafından ayrı ayrı yürütülen çalışmaların ortak bir çatı altında konsolide edildiğini belirten Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, “Herkesin teknolojiye ulaşma ve kullanma hakkı olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin en önemli teknoloji markalarından biri olarak amacımız ürünlerimizi kullanabilme konusunda her bireye eşit imkan sağlamak. Engelli engelsiz ayırt etmeden tüm tüketicilerimizin teknolojmizden, ürünlerimizden aynı şekilde yararlanabilmeleri için büyük bir dönüşüm başlattık. Vestel City’de üretilen tüm ürünlerimizin herkes tarafından erişilebilir olmasını hedefliyoruz. Bunu sadece engelliler özelinde bir girişim olarak değerlendirmemek gerekiyor. Bu tüm toplumu ilgilendiren, dikkat çekmek, öncüsü olmak istediğimiz bir konu” diye konuştu.

Yarışmada ortaya çıkan ürünler Vestel City’de üretilecek

Erişilebilirlik Projesi kapsamında Vestel sponsorluğunda Young Guru Academy (YGA) ile birlikte 7-8 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Engelsiz Hackhaton’a yaklaşık 3 haftada rekor başvuru gerçekleşti. 668 kişinin başvurduğu hackathona toplam 60 kişilik 17 takım seçildi. Sosyal inovasyon amacıyla bir araya geldikleri için zaman zaman birbirlerine de destek olan takımlar 24 saatte engellilerin hayatlarını daha da kolaylaştıracak projeler geliştirmeye çalıştılar. Yarışma sonunda, görme engellilerin önlerindeki cisimleri sesli olarak algılamalarını sağlayan sensörle akıllı gözlük ile ITC takımı birinci olurken, internetteki fotoğrafların betimlenerek bir veritabanında toplanmasını amaçlayan BETIM takımı ikinci, görme engellilerin renkleri, sesle algılamalarını sağlayan RENGARENK takımı ise üçüncü oldu. Vestel, yarışma kapsamında hazırlanan ve görme engellilerin ihtiyaçlarına cevap veren donanım ve yazılım projelerinin uygun görülenlerini Vestel City’de üretime almaya hazırlanıyor.

Zorlu Holding ve YGA hayal ortağı

Liderlik Okulu Young Guru Akademi (YGA), daha iyi bir dünya için sosyal bilinçli liderler keşfedip yetiştiriyor. Her yıl 50.000 kişinin başvurduğu YGA liderlik okulunda kurulan hayaller, birlikte projelendirilip hayata geçiriliyor. Bugünün liderlerinin geleceğin liderlerini yetiştirdiği YGA’da çokuluslu şirketlerin dünya başkanları, üst düzey yöneticileri, bilim adamları, yazarlar ve girişimcilerden oluşan 500′ün üzerinde YGA Hayal Ortakları bulunuyor. Aralarında Zorlu Holding’in de bulunduğu hayal ortakları ile birlikte daha iyi bir dünya için projeler gerçekleştiriliyor.

BAŞARILI!

EMİN MİSİN?

EVET HAYIR