ARA
 • Televizyonlar, LED Aydınlatma Ürünleri, Ses ve Görüntü Sistemleri
 • Buzdolabı ve Derin Dondurucular, Çamaşır ve Kurutmalı Çamaşır Makineleri, Bulaşık Makineleri, Pişiriciler, Su PınarlarıŞarap Soğutucular,
 • Kahvaltı Hazırlama, Yiyecek Hazırlama, Ütü Grubu, Kişisel Bakım, Elektrikli Süpürge
 • Ankastre Bulaşık Makineleri, Ankastre Fırınlar, Ankastre OcaklarAnkastre Davlumbazlar, Ankastre Mikrodalga Fırınlar,
 • Klimalar, Isıtıcı ve Termosifon
 • Toshiba Dizüstü BilgisayarlarHp Dizüstü Bilgisayarlar, Diğer Bilişim Ürünleri, Dizüstü Bilgisayarlar,
 • Tabletler, Akıllı Telefonlar, Aksesuarlar
Daha fazlası için Tıklayın

Neden Vestel Buzdolabı almalıyım?

  Vestel, her türlü ihtiyaç ve beklentilerinizi göz önünde bulundurarak buzdolapları üretir. Çeşitli beklentilere karşılık veren Vestel Buzdolapları mutfağınıza şıklık katarken düşük enerji harcayarak bütçenizi korur. Vestel buzdolabı serilerini aşağıda detaylı olarak inceleyebilirsiniz. 


  Akıllı seri:
  Vestel Akıllı Seri Buzdolapları, dokunmatik ve elektronik ekran, MP3 çalma ve sesli mesaj bırakma gibi akıllı özelliklerinin yanında, hızlı soğutma fonksiyonları ve birbirinden şık tasarımları ile işlev ve görsel açıdan tüm ihtiyaçlarınızı karşılar. Akıllı fonksiyonları ve farklı kullanım seçenekleri ile enerjiden tasarruf etmenize de yardımcı olur. 


  Design seri:
  Design Serisi Buzdolapları, cam, desenli ve renkli tasarımları sayesinde, mutfağınıza şıklık katarken, soğutma teknolojileri ile size uzun süreli tazeliği sunar. Estetik ve teknolojinin bir arada sunulduğu bu özel tasarım buzdolapları ile buzdolapları değişiyor, evinize şıklık geliyor. 


  Eco seri:
  Az enerji ile yüksek performans sunan doğa dostu Vestel Eko Seri Buzdolapları, pratik ve hayatı kolaylaştıran çözümler ile mutfaktaki keyifli zamanı çoğaltır. Ayarlanabilen raf sistemi, farklı mod seçenekleri ile ihtiyaçlarınıza uyum sağlarken, hem doğayı hem bütçenizi korur. 


  Retro seri:
  Vestel For You Retro Serisi ile size özel buzdolabını kendiniz tasarlayabilirsiniz. İstediğiniz, ihtiyacınızı karşılayan 4 farklı buzdolabı modelinden birini size ve tarzınıza en uygun olduğuna inandığınız 5 farklı renk alternatifinden biri ile birleştirip, size özel bir buzdolabına sahip olabilirsiniz. Seçiminiz sizi yansıtsın, görenler hayran kalsın.

Buzdolabını Alırken nelere dikkat etmeliyim?

    Kullanım alışkanlıklarına göre: Çoğunlukla dondurucu kullanıyorsanız kombi alın, kullanım rahatlığına göre dondurucu üstte veya altta modelleri tercih edin. Sık dondurucu kullanmıyorsanız standart ürün alın, geniş aileyseniz büyük ürün alın tek kişiyseniz, ufak ürün alabilirsiniz.


    Mutfağınızın rengine göre


    Dolap alanınıza göre


    Ailede yaşayan insan ayısına göre (Yalnız yaşıyorsanız 100 - 150 litrelik size yetecektir. 2 - 4 kişi yaşıyorsanız 220 - 280 arası, 4 kişiden fazlaysanız 300 litrelik buzdolabı satın almalısınız.)


Vestel buzdolaplarına bulunan özellikler

  0°C Bölmesi: Vestel buzdolaplarında yer alan O°C bölmesi, sizin farklı ihtiyaçlarınıza çözüm sunmak üzere tasarlanmıştır. Buzdolabınızın bu bölmesini dondurucudan çıkarttığınız gıdaların çözülmesi için kullanabilirsiniz. Böylece, sağlık bir şekilde gıdanızın çözülmesini sağlamış olursunuz. Buna ek olarak, 1-2 gün içerisinde tüketeceğiniz et ve balık gibi hassas gıdalarınızı bu bölmede muhafaza ederek uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak, kahvaltılık bölmesi olarak da kullanılabilen bu bölme ile, süt ve süt ürünleri başta olmak üzere, ürünlerinizi daha uzun süre taze bir şekilde bu bölmede saklayabilirsiniz..

  3 Boyutlu Soğutma Sistemi: Vestel buzdolaplarında yer alan 3 boyutlu soğutma sistemi sayesinde meyve ve sebzelerinizi daha uzun süre taze bir şekilde saklayabilirsiniz. 3boyutlu soğutma sistemi farklı yönlerden üfleyerek sıcaklık farklarını en aza düşürerek, buzdolabınızın her yerinden aynı oranda soğutma sağlanır. Buzdolabınız tamamen dolu olduğu durumda bile, bu sistem sayesinde gıdalarınızda beklenen soğutma performansına sahip olacaksınız. Tazeliğini uzun süre koruyan sebzelerle keyifli yemeklerin tadını çıkarın.

  A+ Enerji Sınıfı: Vestel buzdolapları, A ve A+ enerji sınıfı performansı ile maksimum soğutmayı minimum enerji tüketerek sağlar. Hem çevreye hem de bütçenize dost buzdolapları ile daha etkili ve hızlı soğutmaya en tasarruflu şekilde ulaşabilirsiniz.

  Akıllı Deofrost Sistemi: Vestel buzdolaplarında yer alan akıllı defrost sistemi sayesinde, buzdolabınızda bir buzlanma olmaz. Akıllı defrost sistemi sizin yerinize ürünün defrost işlemi ile ilgilenir.

  Akıllı Kapı Kolu Aydınlatması: Sadece Vestel Puzzle buzdolabında yer alan Akıllı Kapı Kolu Aydınlatması;ortam ışığını algılar ve otomatik olarakaydınlanır. Mutfağınız aydınlıkken söner ve enerji tasarrufuna katkıda bulunur. Karalık ortamda aktif hale gelen Akıllı Kapı Kolu Aydınlatması, hem size kolaylık sağlar hem de mutfağınıza şıklık katar.

  Anımsatıcı-Zamanlayıcı: Gülümseten bir mesaj, tatlı bir sürpriz. Mesajınızı yazıp kaydederek zamanlayıcı özelliğiyle istediğiniz tarihte ve saatte LCD ekranda görünmesini veya sesli uyarmasını sağlayabilir; sevdiklerinize sürprizler hazırlayabilirsiniz.

  Buzmatik: Hemen, mükemmel de dilediğiniz gibi.. Buzdolabınızın buzmatik özelliğiyle dilediğiniz an hazır olan buzunuzu alıp içeceklerinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

  Cam Yüzey: Vestel özel tasarım cam kapılı buzdolabı, mutfağınızın şıklığına şıklık katacak.

  Çocuk Kilidi: Buzdolabınızda yer alan kilit mekanizması sayesinde, ekran üzerinde yapılan değişiklikleri kontrol edebilirsiniz.

  Çok İşlevli Bölmeler: Bölmeleri ister soğutucu ister dondurucu olarak 14 farklı şekilde kullanabilir isterseniz kullanmadığınız bölmeleri kapatarak tasarruf edebilirsiniz.

  Dokunmatik Elektronik Kontrol Paneli: Bir dokunuşla buzdolabınızın modunu değiştirin, çok işlevli bölmelerin ısı değerlerini kolayca ayarlayın, kullanmadığınız bölmeleri kapayıp enerji tasarrufu sağlayın.. Tüm bir buzdolabını tek bir panelden rahatça yönetebilirsiniz.

  Drink Cool Modu: Drink cool modu, hayattan keyif alırken size yardımcı olmak için sizin için tasarlandı. Dondurucuya koyduğunuz içecekleriniz servise hazır hale geldiğinde buzdolabınız sizi sesli uyarır. Böylece içeceklerinizi dondurucuda unutmadan kolay ve rahat bir şekilde soğutabilirsiniz..

  Dokunmatik Elektronik Kontrol Paneli: Bir dokunuşla buzdolabınızın modunu değiştirin, çok işlevli bölmelerin ısı değerlerini kolayca ayarlayın, kullanmadığınız bölmeleri kapayıp enerji tasarrufu sağlayın.. Tüm bir buzdolabını tek bir panelden rahatça yönetebilirsiniz.

  Drink Cool Modu: Drink cool modu, hayattan keyif alırken size yardımcı olmak için sizin için tasarlandı. Dondurucuya koyduğunuz içecekleriniz servise hazır hale geldiğinde buzdolabınız sizi sesli uyarır. Böylece içeceklerinizi dondurucuda unutmadan kolay ve rahat bir şekilde soğutabilirsiniz..

  Ekonomi Modu: Vestel buzdolaplarında yer alan ekonomi modu sayesinde, enerji tasarrufu sağlayarak hem bütçenizi hem de çevrenizi korumuş olursunuz. Ekonomi modunu, kullanma kılavuzunda yer alan talimatlarla kullanmalısınız.

  Gece Sensörü: Buzdolabında yer alan gece sensörü ile enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Gece sensörü, buzdolabınızın kapısı açıkken ortamda yeterli ışık varsa içindeki ışığı otomatik olarak söndürür. Böylece, daha az enerji harcayarak tasarruf yapabilirsiniz.

  Multiflow Soğutma Sistemi: Vestel buzdolaplarında yer alan multiflow soğutma sistemi sayesinde meyve ve sebzelerinizi daha uzun süre taze bir şekilde saklayabilirsiniz. Multiflow soğutma sistemi her rafa ayrı ayrı hava üfleyerek, buzdolabınızın her yerinden aynı oranda soğutma sağlanır. Buzdolabınız tamamen dolu olduğu durumda bile, bu sistem sayesinde, gıdalarınızda beklenen soğutma performansına sahip olacaksınız. Tazeliğini uzun süre koruyan sebzelerle keyifli yemeklerin tadını çıkarın.

  Kokuları Birbirine Karıştırmayan Sistem: Özel soğutma sistemiyle soğutucu ve dondurucu bölmeler arasından koku geçisini engeller, yiyeceklerinizi daha uzun süre taze saklar.

  Tatil Modu: Vestel buzdolaplarında yer alan tatil modu sayesinde, buzdolabınızın olması gereken minimum soğukluk derecesinde tutarak yiyecekleriniz tatile çıkarken bıraktığınız yiyecekleri bıraktığınız gibi bulmanızı sağlar. Üstelik bu moda kompresör sürekli devreye girmediği için enerjiden de tasarruf edersiniz. Tatil modunu, kullanma kılavuzunda yer alan talimatlarla kullanmalısınız.

  Hızlı Dondurucu Mod: Hayatın keyifli yanlarına daha fazla zaman ayırabilmek içi bazı şeylerin daha hızlı olmasını isteriz. Buzdolabınız hızlı dondurucu modu ile taze gıdalarınızı hızlı dondurabilir zamandan tasarruf yapmanın keyfini doyasıya çıkabilirsiniz.

Enerji Tasarruf Oranları ve Nasıl daha etkin kullanabilirim

  A+++ (A-%60) A++ (A-%40)A+ (A-%20) AB (A+%36) C (A+%64)
  A dan %60 daha verimli A dan %40 daha verimli A dan %24 daha verimli        A dan %36 daha verimsiz A dan %64 daha verimsiz 


  Kullanacağınız ev aletlerini satın alırken yalnızca fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da değerlendiriniz. Evlerde kullanılan enerjinin yarıdan fazlasının elektrikli ev aletleri tarafından tüketildiğini unutmamalısınız. Bazı buzdolabı modelleri fiyat açısından uygun olsa dahi, enerji verimliliğinde uzun vadede daha çok maliyet yaratabilir.


   Enerji verimliliği yüksek bir ev aletine ilk başta daha fazla ücret ödemiş olabilirsiniz. Bununla birlikte, cihazın kullanım ömrü boyunca sağlayacağı enerji tasarrufu sayesinde ödediğiniz para size geri hızla geri dönecektir.


   Enerji verimliliği yüksek olan ev aletlerini tercih etmenizin bir başka nedeni, yüksek verimli ve düşük verimli aletler arasındaki %60’ın üzerinde enerji tüketimi farkı olmasıdır.


   Elektrikli ev aletleri ve/veya beyaz eşya satın alırken “enerji verimli ürünleri tercih ediniz. Yeni nesil ürünler çok daha az enerjiyle çok daha fazla iş yapar. Günümüzde A enerji sınıfı bir buzdolabı, 1990’lı yıllara göre %75, çamaşır makineleri 1980’li yıllarda kullanılan modellere göre enerjide % 44 ve suda %62 tasarruf sağlar. Aynı şekilde; bulaşık makinelerinin 1980’li yıllarda tükettiği elektrik miktarı yarıya, su tüketimi ise üçte bire düşmüştür. Ayrıca, elektrikli aletlerin günlük kullanım oranları toplam tüketim üzerinde oldukça etkilidir.


   Eğer kullanmıyorsanız, elektrikli aletlerin fişlerini prizden çıkarmalısınız. Elektrikli aletlerin (şarj aleti, televizyon, DVD oynatıcı, bilgisayar, müzik çalar) fişi takılı olduğu sürece güç harcar.


   İşiniz bittiğinde televizyon, video oyunu, bilgisayar, müzik seti gibi elektrikli aletleri düğmesinden kapatmalısınız. Cihazlar, kumandadan kapatılması halinde, bekleme konumunda (stand-by) enerji tüketmeye devam eder.


   Su tasarrufu sağlayan banyo ve mutfak ürünlerini kullanınız.


   Sıcak suyunuzu 60°C’ye kadar ısıtınız.


   Buzdolabınızı 3-5°C aralığında çalıştırınız


   Buzdolabının kapağını açık tutarak ne alacağınızı buzdolabının önünde düşünmeyiniz. Açmadan önce ne alacağınızı düşünmeli ve daha sonra ihtiyacınız olanı alıp kapağını tekrar kapatmalısınız.


Kullanım ve bakım

  5.1. Buzdolabını doğru kullanmak


  Buzdolabınızı doğru kullanmamanız bazı aksiliklere yol açar. Örneğin; İki ayda bir buzdolabınızdan yükselen kötü kokular bu aksilikler içinde akla gelenlerin en başındadır. Bunun başlıca sebebi; satın aldığınız meyve ve sebzeleri torba ve kese kağıtlarından arındırmadan dolabınıza yerleştirmenizdir. Gıdaların paketleriyle saklanması sanılanın aksine kesinlikle hijyenik değildir. Çünkü naylon maddeler ısı değişimlerinde (ev ısısından buzdolabı ısısına geçiş) gıdaları normalden çok daha hızlı çürütür ve bakteri üremesine neden olur. Çürüyen bu gıdalar ise sularını bırakıp, dolabı kirlettikleri için kokuya sebep olur. Buzdolabınızı en doğru şekilde kullanmak için; kahvaltılıklarınızın tüketebileceğiniz kadarını kapaklı kahvaltı kabına, şarküteri ürünlerini ise diğer kaplara yerleştirmelisiniz. Böylece bu ürünlerin sık sık havayla temas etmelerini önlemiş olursunuz. Derin dondurucuda saklayacağınız yiyeceklerinizi ise kullanacağınız kadarını porsiyonlara ayırmalısınız. Süt, meyve suyu, margarin ve yumurta gibi gıdaları buzdolabı kapısındaki bölmelerde saklamalı, bu ürünler haricinde soğukta kalması gereken yiyecekleri saklamamalısınız. Çünkü bu raflar dolabın en sıcak kısımlarıdır. En önemlisi ise kesinlikle ihtiyacınıza göre buzdolabı satın almalısınız.


  5.2. Yiyecekleri yerleştirme


  Nem ve koku oluşmasını önlemek için besinleri buzdolabına kapalı kaplarda veya üzerleri örtülerek yerleştirmelisiniz.


  Sıcak yiyecek ve içecekleri buzdolabına yerleştirmeden önce oda sıcaklığında soğutmalısınız.


  Paketlenmiş yiyecekleri ve kapları soğutucu bölümünün lamba ve kapağına dayandırmamalısınız.


  Meyve ve sebzeleri, paketlemeden, doğrudan sebzelik bölmesine yerleştirebilirsiniz.


  Patates, soğan ve sarımsak gibi sebzeleri buzdolabında saklamamalısınız.


  Hızlı Dondurucu Modu’nu kullanırken dondurmak istediğiniz taze yiyeceklerin yanına önceden dondurulmuş yiyecekler koymamalısınız. Yiyecekler arasından ısı geçiş olacağı için, taze yiyecekleriniz, dondurulmuş yiyeceklerinizin ısınmasına sebep olacaktır.


  Lütfen dondurulmuş yiyecekleri buzu çözüldükten sonra yeniden dondurmayınız. Yiyecek zehirlenmesi gibi sorunlara yol açabileceğinden sağlığınız için tehlikeli olabilir.


  Sıcak yemekleri soğutmadan derin dondurucunuza koymamalısınız. Bu, derin dondurucunuzda önceden dondurulmuş diğer yiyeceklerin bozulmasına sebep olabilir.


  Dondurulmuş yiyeceklerin saklama süresi ortam sıcaklığına, kapıların açılıp kapatılma sıklığına, termostat ayarlarına, yiyecek türüne ve yiyeceğin satın alınma zamanından dondurucuya koyulma zamanı arasında geçen süreye bağlı olarak değişir. Bu yüzden ambalaj üstündeki talimatlara her zaman uymalı ve belirtilen saklama süresini asla geçirmemelisiniz.


  Dondurucunun saklama hacmini artırmak için sepetleri, kapağı, vb.alanları çıkarabilirsiniz.


  5.3. Yiyecek saklama

  Buzdolabında her şeyin bir yeri vardır. Beyaz ve kırmızı etler sebze bölümünde, meyveler de en üst rafta olunca oldukça karmaşık ve kullanıma ters düşen bir düzen oluşuyor. Oysa düzenli bir buzdolabı hem sağlıklı yaşamayı hem de temiz olmayı sağlar. Peki buzdolabında ne nereye konmalıdır?

  Yiyecek çeşidi Tavsiye edilen depolama süresi Soğutucu bölümde yerleştirilmesi gereken yer
  Meyve ve Sebzeler 1 hafta Sebzelik bölmesinde
  Et ve Balık 2-3 gün Plastik folyo veya torbalara sarılmış olarak cam raf üzerinde
  Taze peynir 3-4 gün Kapı rafında veya kahvaltılık bölmesinde
  Tereyağ ve margarin 1 hafta Kapı rafında veya kahvaltılık bölmesinde
  Şişelenmiş ürünler Üreticinin tavsiye ettiği sürede Kapı rafında
  Pişmiş yiyecekler Her rafta

  Et ve Balık Hazırlama Tavsiye edilen depolama süresi Oda sıcaklığında çözülme süresi
  Biftek Folyo içine sararak 6-10 ay 1-2 saat
  Kuzu eti Folyo içine sararak 6-8 ay 1-2 saat
  Dana rosto Folyo içine sararak 6-10 ay 1-2 saat
  Dana kuşbaşı Ufak parçalar halinde 6-10 ay 1-2 saat
  Koyun kuşbaşı Parçalar halinde 4-8 ay 2-3 saat
  Kıyma Baharatlanmadan, yassı paketler halinde 1-3 ay 2-3 saat

  Sebzeler ve Meyveler Hazırlama Tavsiye edilen depolama süresi Oda sıcaklığında çözülme süresi
  Ispanak Yıkanmış olarak 6-9 ay 2 saat
  Mantar Yıkayın ve küçük parçalara kesin 10-13 ay Donmuş halde kullanılabilir

  Diğer Tavsiye edilen depolama süresi Oda sıcaklığında çözülme süresi Fırında çözülme süresi
  Ekmek 4-6 ay 2-3 saat 4-5 dakika ( 220-225 'C)
  Börek1-3 ay 2-3 saat 5-10 dakika ( 220-225 'C)


  5.4. Buzdolabı nasıl temizlenir?


  Temizliğe başlamadan önce buzdolabının fişini çekip boşaltmalısınız.


  Buzdolabınızı su dökerek yıkamamalısınız.


  Cihazınızın iç ve dış kısmını ılık ve sabunlu su ile yumuşak bir bezle veya süngerle silmelisiniz.


  Temizleme suyunun, aydınlatma sistemlerinin içine, dondurucu bölmesi ön taban kısmındaki deliklere girmemesine dikkat etmelisiniz.


  Buzdolabı soğutucu ve dondurucu bölme raflarını tek tek çıkartıp, sabunlu su ile temizleyebilirsiniz.


  Buzdolabı raflarını ve aksesuarlarını bulaşık makinesinde yıkamayınız.


  Temizlik için tiner, benzin, asit gibi yanıcı, parlayıcı ve eritici malzemeler asla kullanmayınız.


  Yılda en az bir sefer, buzdolabı arka kısmını elektrikli süpürge temizleyebilirsiniz.


  5.5. Buzdolabı kokularına karşı alınabilecek önlemler.


  Buzdolabı kokusunun sebebi, içinde bulundurduğumuz üzeri açık gıda maddeleri, içecekler, bozulmaya yüz tutan yiyecekler olabilir. Buzdolabındaki bu kokular, taze olduğu halde diğer yiyeceklere de sinebilir ve zaman zaman sinir bozucu hale gelebilir. Buzdolabı kokusuna karşı bazı püf noktaları:


  Buzdolabına ortadan kesilmiş patates koyunuz. 


  Vanilya buzdolabında ki kötü kokuları yok eder, hatta güzel bir koku verir. 


  Bir çay bardağının içine karbonat koyunuz. 


  Kahve telvesi kokuları hapsedecektir. .


  Bir tabağın içinde pirinç koyunuz. 


  "Buzdolabında kokuları gidermek için bir tas sütü buzdolabına koymalı ve bir iki gün bırakmalısınız. Süt buzdolabınızdaki kötü kokuları yok edecektir. Buzdolabının alt gözüne limon dilimleri koyup her gün değiştirirseniz aynı sonucu alırsınız.”

Pratik Kullanım bilgileri (Püf noktaları)

  Buzdolabınızı yerleştirdiğiniz zeminin düz olmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle daha sessiz çalışmasını sağlamış olursunuz.


  Buzdolabınızı soba, radyatör, bulaşık makinesi ve ocak gibi ısıtıcı kaynaklarından uzak bir yere yerleştirmelisiniz. Böylece enerji tüketimini azaltmış olursunuz.


  Buzdolabı ile duvar arasında en az 10 cm uzaklık olmalı ki, ısı alışverişi iyi yapılabilsin. Aksi takdirde verim düşer ve fazla enerji harcanır.


  Buzdolabınızı yerleştirdiğiniz yerin fazla güneş görmeyen bir yer olmasına özen göstermelisiniz. Fazla güneş görmeyen bir buzdolabının çalışma süresi artacaktır. Böylelikle kompresör daha az çalışacak ve enerji sarfiyatı azalacaktır.


  Buzdolabı ilk çalıştırıldığında veya taşınma işlemlerinin ardından kompresörün zarar görmemesi ve verimli çalışabilmesi için, buzdolabınızın kapılarını sık açıp kapamayınız ve yükleme yapmayınız.


  Buzdolabınız No-Frost ise, içine koyduğunuz besin maddelerinin, ambalajların vb. maddelerin hava üfleme kanallarının önünü kapatmamasına dikkat ediniz. Aksi durumda buzdolabınızın performansı olumsuz etkilenecek ve arka yüzeylere konan maddelerde donma oluşarak, aşırı buzlanma meydana gelecektir.


  Buzdolabı kapısını çok sık açıp kapamamaya özen gösteriniz. Aksi durumda buzdolabınızın iç sıcaklığı gereğinden daha fazla artacaktır. Böylelikle kompresör daha çok çalışacak ve enerji sarfiyatında aynı oranda artacaktır.


  Yemeklerinizi buzdolabınıza koymadan önce, bir süre oda sıcaklığında soğumasını bekleyiniz


  Derin dondurucuda buz kalınlığının fazla olmamasına dikkat ediniz. Oluşan buzları yılda 1 veya 2 defa eritmeniz, cihazının performansını arttırdığı gibi enerji tüketimini de azaltacaktır.


  Buzluktan çıkardığınız yiyeceği dolapta eritiniz. Bu işlem, dolabınızın soğutmasına yardımcı olur ve az enerji harcar.


  Dondurulmuş yiyeceklere ıslak elle dokunmayınız. Dondurma ve buz küplerini, derin dondurucu bölmesinden çıkarır çıkarmaz kullanmayınız.


  Tatile çıktığınızda veya uzun süre cihazı çalıştırmayacaksanız, buzdolabınızın ya fişini çekiniz ya da sıcaklık ayarını en düşük seviyeye getiriniz. Fişini çekecekseniz, içindeki yiyecekleri boşaltıp, kapıları açık olarak bırakınız. Aksi halde cihaz içinde koku ve küf oluşabilir.


  Cihazın fişini prizden çektikten sonra, tekrar çalıştırmak istediğinizde, kompresörün herhangi bir hasar görmemesi için, en az 5 dakika süreyle fişi prize takmayınız.